WHBC WHBC

WHBC

Historia

      

     Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o. o. w Poznaniu jest pierwszą polską, prywatną firmą działającą w zakresie hodowli, reprodukcji i technologicznego przygotowania nasion buraka cukrowego. Swoją produkcję opiera głównie na materiałach firm Aleksandra Janasza (AJ) i Konstantego Buszczyńskiego (KBS), których tradycja sięga schyłku XIX wieku, jak również współpracuje w tym zakresie z przodującymi hodowlami zagranicznymi. Firma działająca od 1959 r. jako oddział państwowego przedsiębiorstwa Hodowla Buraka Cukrowego, w grudniu 1991 r. została zarejestrowana jako spółka pracowniczo-plantatorska. 
     
 Na potrzeby prowadzenia hodowli zachowawczej i twórczej przeznaczono gospodarstwo Łagiewniki (woj. wielkopolskie), gdzie Firma posiada własną bazę hodowlaną oraz własne materiały wyjściowe do tworzenia nowych odmian, zarówno krajowych, jaki współpracowych.   

W zakresie hodowli odpornościowej i przygotowania materiału siewnego, WHBC współpracuje z firmą Lion Seeds i  Aurora.  

Firma pragnie w pełni wykorzystać szerokie możliwości w zakresie nowoczesnych metod hodowlanych jak i nowoczesnego przygotowania materiału siewnego buraka cukrowego.